niedziela, 5 października 2008

maat newsletter

______________
maat newsletter
______________
 
TEATR MAAT PROJEKT z spektaklem LANG na pierwszej POLSKIEJ PLATFORMIE TAŃCA! 9 październik 2008r. entrum KUltury Zamek w Poznaniu - godzina 21.00 'Sala Wielka'.
 
LANG  /  Reżyseria, choreografia, wybór muzyki:TOMASZ BAZAN  / Realizacja i reżyseria światła: BRUNO POCHERONE / (solo powstało w ramach SOLO PROJEKT 2008 - programu rezydencyjnego ART STATIONS FOUNDATION www.starybrowarnowytaniec.pl)
Działać nie działając
Mówić nie wydając szeptu
Uchwycić to co nieuchwytne
Spotkać tych, których już nie ma
Podziękować tym, którzy są
Otworzyć swoje serce

„(…)Tomasz Bazan to niezwykle ciekawa postać na polskiej scenie tanecznej – najlepszy chyba nasz artysta zajmujący się tańcem butoh. Jego spektakl jest opowieścią o dwóch energiach: chińskiej sztuki walki Lang i japońskiego awangardowego tańca butoh. To krótka, ale niezwykle intensywna wizualnie i mistrzowska tanecznie etiuda(…)"
                          Joanna Leśnierowska (Art Stations Foundation);[Varia.te, nr.1; Malta Festiwal]

Jedno uderzenie przeciwko tysiącom uderzeń. Jedno bicie serca przeciwko stu uderzeniom. Lang odnosi się do specyficznego sposobu prowadzenia ciała w jednym z stylów chińskich sztuk walki Tang Lang. Styl ten określany stylem śmierci, powstał jako jeden z ostatnich wielkich systemów chińskich sztuk walki. Postawa wojownika, który pochłania energię przeciwnika unicestwiając obu, stała się inspiracją do powstającego spektaklu. Ruch i choreografia spektaklu wykorzystują szeroko pojęte techniki tańca butoh.

"Kolor czerwony symbolizujący obumieranie żywotnych energii co umożliwia wykorzystanie ich do powołania nowego żywotnego kanału działania naszego serca..."
                                                                                 (mistrz stylu Tang Lang Atsubo Liu Tien)

__________________________________________________________________________________________

„Taneczne życie w Polsce intensyfikuje się z roku na rok: w nowych tanecznych miejscach pojawiają się nowe zespoły, premiery, festiwale, projekty edukacyjne... Rozrasta się taneczna publiczność, teatralne festiwale otwierają się na taniec; coraz częściej możemy też o tańcu czytać - nie tylko w Internecie, ale także na łamach specjalistycznych teatralnych gazet. Mnożą się taneczne warsztaty, powstają od dawna wyczekiwane szkoły, zagraniczne uczelnie zapełniają się polskimi studentami, a artyści coraz odważniej poszukują dla siebie nowych artystycznych ścieżek. Ta wyjątkowa sytuacja wymaga programów wspierających i promujących współczesny polski taniec w celu zwiększenia obecności polskich artystów na scenach europejskich oraz w międzynarodowych projektach twórczych. Istnieje także ogromna potrzeba narodowej prezentacji osiągnięć współczesnego tańca zagranicznym kuratorom i szefom festiwali - przedsięwzięcie znajdujące się w kalendarzu imprez każdego już prawie kraju na świecie.

 

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (polski partner Trans Danse Europe) oraz Centrum Sztuki Stary Browar organizują w Poznaniu w dniach 9-11.10.2008 POLSKĄ PLATFORMĘ TAŃCA, której podstawowym celem jest uaktualnienie mapy polskiego tańca współczesnego poprzez prezentację kilkunastu najciekawszych spektakli tanecznych zrealizowanych w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat. Chcemy by Polska Platforma Tańca stała się profesjonalną i atrakcyjną promocją polskiej sztuki tańca i najbardziej obiecujących młodych polskich choreografów; miejscem spotkania polskiego środowiska tanecznego - tancerzy, choreografów, krytyków - oraz wymianą doświadczeń i dyskusją nad teraźniejszością, przyszłością sztuki tańca w Polsce w ramach planowanych paneli dyskusyjnych, spotkań z zagranicznymi gośćmi oraz serii wykładów, warsztatów dla zespołów nt. promocji sztuki i pozyskiwania funduszy na działalność własną i organizację imprez tanecznych [ ŹRÓDŁO: www.polskaplatformatańca.pl ]

Brak komentarzy: